Rok 2021 je poznamenán otřesy způsobenými pandemií koronaviru. Tyto dopady se projevují i ve stavebnictví. Podívejme se, jak se v současné době vyvíjejí ceny oceli na polském a světovém trhu a co v tomto ohledu předpovídají odborníci.
Ceny oceli jdou nahoru
V posledních měsících došlo k prudkému nárůstu cen oceli, které jsou nyní na rekordní úrovni. Stačí porovnat aktuální ceny s cenami v roce 2019. Například na konci roku 2019 stála tuna ocelového plechu ST3S 13 059,71 Kč, zatímco na začátku letošního roku to bylo 18 687,19 Kč. Srovnání cen mezi říjnem 2020 a červnem 2021 rovněž ukazuje nárůst o 36 % až 84 %, zejména u komponentů používaných v automobilovém průmyslu, jako jsou za studena válcované plechy. Ceny ocelového šrotu rovněž prudce vzrostly. Srovnání sazeb z konce roku 2020 a prvních měsíců letošního roku ukazuje nárůst cen kovového šrotu o přibližně 60 %. Růst cen surovin je samozřejmě nevyhnutelně doprovázen růstem cen hotových výrobků.
Následující grafy ukazují vývoj cen oceli v Polsku za poslední rok. Vidíme, že cena 2mm plechu válcovaného za studena nyní činí 98,93 Kč, zatímco ve stejném období roku 2020 to bylo pouze
52,85 Kč, takže došlo k nárůstu až o 94,34 %. Podobná situace je i u ceny táhla h9 fi12. Jeho současná cena je 86,96 Kč, zatímco v srpnu 2020 byla 60,99 Kč, což představuje cenový nárůst o 51,41 %. O 36,56 % vzrostla také cena vysokofrekvenčních svařovaných trubek 42,4 x 2 mm. Jejich cena v současnosti činí 159,38 Kč, zatímco před rokem to bylo pouze 128,6 Kč.



Co je příčinou růstu cen oceli?
Nárůst cen je způsoben především přerušením výroby oceli během pandemie. Nižší počet zakázek vedl k tomu, že ocelárny byly nuceny odstavit své pece. Teprve ve druhé polovině roku 2020 se poptávka po oceli začala vracet k normálu. Snížená výrobní kapacita oceláren však v té době nestačila pokrýt poptávku na trhu. Nedostatek se prohloubil také v důsledku nedostatku turecké a čínské oceli na evropském trhu. Když poptávka převyšuje nabídku, ceny obvykle rostou. Jiné zdroje uvádějí, že růst cen oceli zaznamenaný od konce roku 2020 souvisí také s doly na železnou rudu v Brazílii. Kvůli lockdownu byly uzavřeny a těžba v nich byla zcela zastavena.
Růst cen oceli není pozorován pouze v Polsku. V USA ceny dokonce překonaly třináct let starý rekord. Vliv na to má nejen situace na světových trzích, ale také cla uvalená na dovoz oceli, jejichž cílem je snížit dovoz z Číny. Dopad celní politiky USA však pociťují i evropské země, jako je Francie, Německo, Itálie, Švédsko a Nizozemsko, neboť Evropská unie uvalila 25% clo na dovoz ocelářských výrobků ve vyšším objemu, než byl průměr za poslední tři roky. Unie doufá, že jí tento krok umožní přesměrovat ocel určenou pro americký trh do Evropy. Platnost těchto cel vyprší v roce 2024.
Podle odborníků nic nenasvědčuje tomu, že by ceny oceli měly v nadcházejících měsících klesat. Naopak tvrdí, že se rýsuje velmi příznivé období pro společnosti působící v ocelářském průmyslu. Očekává se, že ceny oceli budou nadále růst. Současně se však očekává výrazný nárůst celosvětové spotřeby oceli. Podle Světového sdružení výrobců oceli by se spotřeba mohla v příštích 30 letech zvýšit až o 50 %.