Klasifikace trubek podle použití

Rozdělení ocelových trubek podle použití

Ocelové trubky se používají téměř v každém odvětví. Pokud jde o jejich rozdělení, ocelové trubky se zpravidla dělí podle tvaru a typu.

Díky své pevnosti poskytuje ocel výrobkům z ní vyrobeným vysokou odolnost. Z hlediska způsobu výroby se trubky dělí na tři hlavní typy – svařované, pozinkované a bezešvé.

Konstrukční trubky

Ocelové konstrukční trubky se dělí na dvě základní skupiny: svařované trubky a bezešvé trubky. Svařované trubky se vyrábějí válcováním ocelových plechů a jejich spojováním svařováním. Mohou mít velký průměr a obvykle se používají v průmyslu.

Bezešvé konstrukční trubky se vyrábějí z ingotu. Přesnosti se dosahuje zahříváním pouzdra a jeho následnou vnitřní úpravou. Materiál použitý k výrobě bezešvých trubek z konstrukční oceli ovlivňuje odolnost a životnost trubek.

Tlakové trubky

Tlakové ocelové trubky se používají jako součást tlakových a tepelných zařízení. Používají se k přepravě látek, které nemají vysokou teplotu. Ocelové tlakové trubky se používají ve všech průmyslových odvětvích. Díky svým rozměrům a velkému výběru typů materiálů mají širokou škálu použití. Vyrábějí se buď válcováním za tepla, nebo tažením za studena.

Tlakové trubky válcované za tepla se vyrábějí v průměrech od 21,3 mm do 660,0 mm a s tloušťkou stěny až 100,0 mm. Vyrábějí se tažením za studena v průměrech od 10,2 mm do 108,0 mm s tloušťkou stěny až 12,5 mm.

Silnostěnné trubky

Silnostěnné ocelové trubky se vyznačují nejvyšší odolností ze všech ocelových trubek. Silnostěnné ocelové trubky se obvykle vyrábějí v průměrech od 60,3 mm do 812,0 mm a s tloušťkou stěny od 6,3 mm do 100,0 mm. Obvykle se používají v plynárenských a energetických instalacích,

ale také v topných instalacích. Díky vysoké odolnosti proti korozi jsou vhodné i do vlhkého prostředí. Lze říci, že se jedná o nejbezpečnější typ ocelových trubek.

Kotlové trubky

Ocelové kotlové trubky se obvykle používají k zajištění dlouhodobého, bezpečného a bezporuchového provozu moderních energetických zařízení. Vyrábějí se z nelegované a legované oceli při vysokých teplotách. Průměry ocelových kotlových trubek se pohybují od 17,2 mm do 610,0 mm. Tloušťka jejich stěn se pohybuje od 1,8 mm do 50,0 mm.

Přesné trubky

Ocelové přesné trubky se dělí na tažené za studena a válcované za tepla. Trubky tažené za studena se obvykle vyrábějí o průměrech od 6,0 mm do 133,0 mm a tloušťkách stěn od 1,0 mm do 10,0 mm. Trubky tažené za studena se používají především v instalatérství, automobilovém průmyslu a pro mechanické instalace. Trubky válcované za tepla se vyrábějí o průměrech od 21,3 mm do 508,0 mm a tloušťkách stěn od 2,0 mm do 60,0 mm. Trubky válcované za tepla se používají především ve strojírenství.

Přesné ocelové trubky se dělí na tažené za studena a válcované za tepla. Trubky tažené za studena se obvykle vyrábějí o průměrech od 6,0 mm do 133,0 mm a tloušťkách stěn od 1,0 mm do 10,0 mm. Trubky tažené za studena se používají především v instalatérství, automobilovém průmyslu a pro mechanické instalace. Trubky válcované za tepla se vyrábějí o průměrech od 21,3 mm do 508,0 mm a tloušťkách stěn od 2,0 mm do 60,0 mm. Trubky válcované za tepla se používají především ve strojírenství.

Potrubí

Ocelové potrubí rozdělujeme podle jeho vlastností. Ocelové trubky lze klasifikovat podle tvaru, průřezu, provedení konce trubky, rozsahu přejímacích zkoušek, způsobu výroby, přesnosti výroby, zamýšleného použití tříd oceli, z nichž jsou vyrobeny, kvality povrchu a typu použitého ochranného nátěru.

Ocelové potrubí se používá k přepravě páry, vody, plynu, vzduchu, oleje atd. Používá se však také při těžbě uhlí. Ocelové trubky se používají pro stavbu potrubí, přepravu kapalin, plynů a jiných směsí, ale také pro přepravu pevných látek, jako je popel, ovoce nebo kal z čistíren odpadních vod. Ocelové potrubí se vždy podrobuje zkoušce těsnosti. Svařitelnosti trubek lze dosáhnout správnou volbou třídy oceli.