Způsoby spojování trubek podle typu

Kvalita celé instalace závisí na kvalitě švů. Nekvalitní švy mohou výrazně snížit kvalitu celého potrubního systému. Proto je dobré vědět, jak spojovat trubky v závislosti na jejich materiálu.

Spojování ocelových trubek

Nejběžnějším způsobem spojování ocelových trubek je závitování. Tato technika je vhodná zejména pro spojování trubek menších průměrů. Při závitování se používají nástroje, jako jsou záhlubníky nebo elektrické či ruční závitořezy. Díky nim lze konce trubek opracovat do tvaru, který umožňuje plné dotažení šroubů.

U větších průměrů ocelových trubek není možné použít závit. V tomto případě jsou trubky spojeny svary. Tento postup je však možný pouze u trubek vyrobených z některých materiálů. Zatímco trubky z nerezové oceli a mědi se svařují velmi dobře, nelze totéž říci o křehkých litinových trubkách. Efektivita spojování trubek závisí především na zvolené metodě svařování (CO2, TIG, MIG, MAG nebo MMA). Je také dobré mít na paměti, že svářečské práce by měli provádět pouze kvalifikovaní odborníci s příslušným oprávněním.

Alternativní způsob spojování ocelových trubek pomocí trubkových přírub

Potrubní příruby jsou ideálním řešením pro spojování ocelových trubek velkých průměrů. Potrubní příruby se vyrábějí z nerezové oceli, uhlíkové oceli, legované oceli, ale i z litiny a polypropylenu. Typ materiálu by měl být zvolen v souladu s požadavky na konkrétní instalaci.

Příruba zajišťuje těsnost potrubí. Příruby jsou odolné proti korozi, mechanickému poškození a deformaci. V případě opravy potrubí lze příruby snadno vyjmout a nahradit novými.

Potrubní příruby se používají především ke spojení dvou stejných ocelových trubek. Lze je však použít i ke spojení ocelových trubek s ventilem nebo odbočkou.

Spojování měděných trubek

Měděné trubky se hojně používají v různých typech instalací, například v rozvodech teplé a studené vody, ústředního topení a plynu. Používají se také v průmyslu. Trubky musí být dokonale těsné.

Nejúčinnějším způsobem spojování měděných trubek je pájení. V praxi se používají dvě hlavní metody pájení:

  • měkké pájení při nižší teplotě (cca 450 °C) je vhodné pro instalace ústředního vytápění, studené a teplé vody;
  • tvrdé pájení, které se provádí při vyšších teplotách (590 až 850 °C), je vhodné pro instalace pro přepravu plynu a ropy, ústřední vytápění a instalace stlačeného vzduchu.

Měděné trubky spojené kapilárním pájením se používají o něco méně. Při kapilárním pájení se pájka používá k vyplnění mezery mezi trubkou a tvarovkou do požadované hloubky.

Spojování trubek v závislosti na jejich typu

Protože existuje široká škála typů trubek, existuje také velké množství jejich uplatnění. V závislosti na materiálu může být efektivním způsobem spojování takových trubek:

  • sváření
  • zkroucení
  • stlačování nebo lisování
  • lepení

Svařování trubek je ideální pro trubky z polyetylenu, polybutylenu nebo polypropylenu, které se používají pro zásobování pitnou vodou, pro odpadní vody a v průmyslu. Při svařování se k roztavení materiálu na koncích obou trubek používá speciální svařovací zařízení. Po ztuhnutí se obě části spojí dohromady.

U trubek se stejným koncem je možné zkroucení. Trubky nejsou pevně spojeny a v případě potřeby je lze snadno oddělit.

Na co se zaměřit při výběru metody spojování trubek?

Při výběru způsobu spojování trubek je důležité věnovat pozornost nejen použitému materiálu, ale také velikosti trubek. Ne všechny metody lze univerzálně použít pro všechny velikosti průměrů potrubí. Příkladem je závitování, které je vhodné pouze pro menší průměry. Pro větší průměry je vhodnější použít trubkové příruby.

Podělte se o svůj názor